Srp 302017
 

Ketonová dieta je zdravý a moderní způsob hubnutí který v poslední době získává stále více a více na popularitě. Jeho výhodou je skutečnost, že při něm nemusíte trpět hlady, ani drasticky cvičit. Stěžejním principem na kterém je ketonová dieta založená, je metoda uvedení organizmu do stavu, který se nazývá ketóza, která se projevuje zvýšeným obsahem ketonů v organismu, který se dá zjistit například z moči pomocí testovacích papírků. Během ketózy se tělo soustřeďuje na spalování tuků, takže váha jde rapidně dolů. Ketóza se nastartuje během přibližně 48 hodin, kdy nepřijímáte žádné sacharidy. Nebo jen minimálně, maximum je 50g sacharidů za 24 hodin. Doporučuje se však ještě méně, max. 30g sacharidů za 24 hodin. Kromě názvu ketonová dieta se můžete občas setkat také s názvy proteinová dieta, ketogenická, ketogenní, nebo keto dieta.

Účinky ketonové diety

Ketonová dieta je založena na jídle které sestává výhradně z kvalitních proteinů a tuků, a neobsahuje žádné, nebo téměř žádné sacharidy. Jídelníček by měl sestávat z proteinů, jako jsou vejce, maso, ryby, mléčných výrobků nez obsahu cukru, ořechů, zeleniny a kvalitních rostlinných tuků (olivový olej, kokosový olej). Ze začátku je vhodné konzumovat větší množství tuků a poté co se proces ketózy nastartuje, množství tuků postupně snižovat. Protože budete mít ve stravě dostatečné množství proteinů, nedochází k úbytku svalové hmoty jako u jiných diet, ale odbourávají se pouze tuky. Proto tento způsob hubnutí používají zejména profesionální sportovci, například kulturisté, kteří potřebují před soutěží odboutat tělesný tuk.

Jakých potravin se při ketonové dietě vyvarovat?

Vyhýbejte se zejména potravinám, které obsahují nějaké množství sacharidů. Zejména pečivo, těstoviny, rýže, brambory, jakékoli sladkosti nebo potraviny obsahující cukr.

Má ketonová dieta vedlejší účinky?

Stejně jako každá změna stravování je i tato dieta zásahem do metabolismu a díky tomu má kromě nesporných výhod také různá rizika. Protože se jedná vlastně o jednostranně nevyváženou stravu, může nastat po delším užívání ketonové diety zvýšený obsah tuku v krvi, riziko vzniku ledvinových nebo žlučových kamenů, zácpa, plynatost nebo poruchy menstruačního cyklu.

Cyklická ketonová dieta CKD

Pokud portujet, nebo máte fyzicky náročnou práci, nějaké sacharidy přece jen potřebovat budete. V takovém případě je vhodná spíše cyklická ketonová dieta, kde se střídají fáze klasické ketonové diety, kdy jíte pouze proteiny a tuky, s fázemi kdy přijímáte pouze sacharidy. Většinou se používá proteinová fáze během týdne a sacharidová fáze na víkend. Protože v této fázi nepřijímáte žádné tuky, nemělo by tělo přijaté sacharidy přeměnovat na tuky, ale na glykogen, takže nedochází k nechtětému přibírání na váze.

Výhody ketonové diety

Ketonová dieta je velice účinná pro lidi, kteří se snaží zhubnout rychle. Přestože zhruba prvních 14 dnů je poměrně náročných, jelikož organismus se musí adaptovat na nové podmínky, následně je dodržování diety docela jednoduché. Výhodou tohoto druhu hubnutí je snížení chuti k jídlu, takže dodrřování diety a následné hubnutí je ještě jednodušší. Potraviny potřebné pro tuto dietu se dají běžně koupit v obchodě. Dají se dokonce koupit specializované dietní soupravy kde máte dopředu připravená instantní jídla, spolu s rozpisem kdy co jíst, takže nemusíte hlídat hodnoty sacharidů v potravinách. Stačí jíst připravená jídle a kila jdou dolů sama.

Share on Facebook

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>